TITLE

DESCRIPTION

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W NASZYCH SZKOŁACH

FILIA W JABŁONNIE

  "Wielka godzina, na którą czekał naród polski, wybiła... Załamała się okupacja austriacka, trzeszczały w posadach rządy niemieckie, władzę przejęli Polacy..." - te słowa, przypomnienie wydarzeń z listopada 1918 roku, usłyszeliśmy podczas występu kl. IIIB z okazji 99. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. A także: "Żołnierze, obejmuję nad Wami komendę w chwili, gdy serce w każdym Polaku bije silniej i żywiej..." - to już słowa Józefa Piłsudskiego, Naczelnego Wodza Polski, w rolę którego wcielił się jeden z uczniów. 10 listopada w naszej szkole w kilku scenkach-skojarzeniach do Święta Niepodległości klasa IIIB przypomniała o trudnych czasach niewoli (odczucia i myśli  Polaków wtedy żyjących ukazane na tle muzyki Chopina, scenka obrony mowy polskiej dzieci z Wrześni), wspomnienie dnia 11 listopada 1918 roku (postać Józefa Piłsudskiego, przemarsz wojsk i pieśń "Legiony") oraz Wolność przeżywana również w czasach współczesnych (radość,  troska i poszanowanie wartości z niej wynikających). Nie zabrakło również symboli państwa polskiego. Uroczyście odśpiewano hymn "Mazurek Dąbrowskiego". Była to jedna z najważniejszych lekcji historii.    

SZKOŁA NA PIŁSUDSKIEGO

Rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, a wraz z nią uroczyste świętowanie tego wielkiego wydarzenia, na stałe wpisała się w kalendarz szkolnych uroczystości. Także i w naszej szkole 10 listopada 2017 roku odbyła się z tej okazji akademia przygotowana przez uczniów klasy Ia i II. Młodzi aktorzy przybliżyli zgromadzonym na apelu historię naszego kraju - czasów, gdy Polska straciła niepodległość i zniknęła na 123 lata z map świata. W opowieść o niewoli i drodze do niepodległości wplecione zostały wzruszające pieśni patriotyczne, a całość poprzedził genialny układ taneczny z szarfami biało-czerwonymi, który w szczególny sposób przypadł widzom do gustu: https://www.youtube.com/watch?v=KxkwrQFuIbY   Akademia była wspaniałą lekcją historii i patriotyzmu. Dziękujemy!
 

SZKOŁA NA PARKOWEJ

  10 listopada w placówce na ulicy Parkowej wspólnie upamiętniliśmy 99. rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Klasy siódme przygotowały krótki montaż poetycko-muzyczny. Poezja m.in. H. Bocheńskiej, A. Asnyka, J. Tuwima, T. Różewicza; odśpiewane pieśni patriotyczne przypomniały wszystkim wydarzenia sprzed prawie wieku. Zaduma i refleksja towarzyszyły tego dnia naszym uczniom i nauczycielom...  

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress