TITLE

DESCRIPTION

FESTIWAL FILMOWY ANDRZEJA WAJDY

Ostatnie trzy dni nauki przed feriami świątecznymi upłynęły nam w gimnazjum w towarzystwie twórczości Andrzeja Wajdy. Odbył się subiektywny festiwal filmów tego reżysera. Niestety, z jego bogatego dorobku, musieliśmy wybrać tylko trzy. Chcąc pokazać młodzieży wszechstronności artysty, nasz wybór padł na tytuły: „Wałęsa. Człowiek z nadziei”, „Zemsta” i „Kanał”. Andrzej Wajda, podczas uroczystości wręczania mu statuetki OSCARA, powiedział: „Będę mówił po polsku, bo chcę powiedzieć to, co myślę, a myślę zawsze po polsku.” I ten cytat był mottem dyskusji poprowadzonych po projekcjach przez panią Beatę Narel. Próbowaliśmy wspólnie  dociec, na czym to polskie myślenie reżysera polegało. Co chciał nam przekazać i dlaczego w takiej formie? Festiwal został zainaugurowany koncertem muzyki filmowej w wykonaniu naszych uczniów, którzy zaprezentowali fragmenty muzyczne skomponowane przez Wojciecha Kilara z filmów, takich jak: Ziemia Obiecana, Smuga Cienia, Pan Tadeusz. Wystąpili: Aleksandra Piekarska, Kornelia Olkucka, Joanna Kołakowska, Mikołaj Petryga i Kacper Bartosiak. Zakończyliśmy wybraniem na drodze głosowania najciekawszego filmu spośród prezentowanych. Największym uznaniem cieszył się „Wałęsa. Człowiek z nadziei”.    

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress