11 LISTOPADA 2020 W NSP PRZY PIŁSUDSKIEGO – 102. ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Data 11 listopada 1918 roku jest jedną z najważniejszych w historii naszej ojczyzny. Po 123 latach niewoli narodowej Polska uzyskała upragnioną niepodległość, którą utraciła w wyniku zagrabienia jej ziem przez Rosję, Prusy i Austrię.

Kolejne rozbiory dokonane w latach 1772, 1793, 1795 rozpoczęły nieustanne próby Polaków zmierzające do odzyskania niepodległości. Niestety bez powodzenia. Państwo niegdyś tak wielkie i sławne przestało istnieć. Tamte dni to pożółkłe, ale bezcenne karty historii pisanej sercem. Karty stare, lecz żywe, bo nie można o nich zapomnieć.

W tym roku nie mogliśmy spotkać się całą społecznością w sali gimnastycznej. Obchody 102. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w większości realizowaliśmy zdalnie. Uczniowie kl. I-V zobaczyli projekcję „Animowana historia Polski” Tomasza Bagińskiego oraz filmy o symbolach Polski, śpiewali pieśni patriotyczne, a także rozwiązywali quizy i patriotyczne kodowanie. Jedynie kl. 0 uczciła to święto stacjonarnie w szkole. Zerówkowicze wyklejali i kolorowali polskie symbole narodowe.