TITLE

DESCRIPTION

WYKŁAD DR. DĘBSKIEGO NA TEMAT RELACJI W ŚWIECIE CYFROWYM

W piątek 23 listopada w naszej szkole w Jabłonnie  dr Maciej Dębski poprowadził wykład dotyczący budowania relacji z dziećmi w dobie mediów cyfrowych.

Na samym początku spotkania wysnuł tezę, że im bardziej świat będzie się stawał cyfrowy, tym bardziej powinniśmy dbać o relacje. Jakość relacji jest uzależniona przede wszystkich od dorosłych – rodziców, nauczycieli i innych. Kluczowa w tej kwestii jest ich świadomość – media cyfrowe nie powinny zastępować bezpośredniego kontaktu: rozmowy, kontaktu wzrokowego, przytulenia. Świadomy dorosły powinien pokazać dziecku, w jaki sposób rozsądnie korzystać z nowoczesnych technologii. Powinien także znać zagrożenia związane z wirtualnym światem, jak i korzyści płynące z posiadania dostępu do Internetu.

Dr Dębski przypominał, że Internet jest tylko narzędziem. Nie można go demonizować i obarczać winą za to, że wpływa niekorzystnie na nasze relacje z najbliższymi. To, czy będzie nam służył, czy stanie się przyczyną naszych problemów, zależy wyłącznie od tego, w jaki sposób będziemy z niego korzystać.

Ważne jest, by budować u dziecka odpowiedzialność cyfrową już od najmłodszych lat. Zwracać mu uwagę na pewne nawyki, jak choćby ustanowienie stref wolnych od mediów cyfrowych (może to być np. stół, przy którym spożywane są wspólne posiłki czy łóżko), niekorzystanie z mediów cyfrowych podczas konkretnych czynności (np. wspólnego spaceru czy zabawy), dbanie o bezpieczeństwo i równowagę.

Według dr. Dębskiego media cyfrowe są atrakcyjne dla dzieci i z czasem będą odgrywać w ich życiu coraz większą rolę. Jeśli jednak dorośli zadbają o dobre relacje z dziećmi, świat cyfrowy nie stanie się dla tych drugich ucieczką od świata realnego.

   

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress